Osnovana Učenička zadruga "Kalina"

30. studenoga 2017. godine održana je osnivačka skupština Učeničke zadruge „KALINA“.

Imenovan je Zadružni odbor Učeničke zadruge „KALINA“ u  sastavu:

iz  reda osoblja Škole, Hrvoje Baltić (predsjednik), Mirjana  Danček  (zamjenica predsjednika) i Katarina Ređep (tajnica)

iz reda roditelja učenika članova Željka Benšić

iz reda suosnivača Branko Aurer

iz reda učenika zadrugara, Mate Balala, Klara Benšić i Patricija Zvonar

predstavnica  jedinice lokalne samouprave (Općine Kalinovac) Jasna Kovačev

Na sastanku su usvojena Pravila i donijet program rada Učeničke zadruge "Kalina".

Osnovana Učenička zadruga „Kalina“

Imamo inicijativu i ideju. Učimo radeći.

Osnovali smo Učeničku zadruga „Kalina“.

OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac intenzivno radi na obogaćivanju odgojno-obrazovnog života učenika.

Kako bismo zadovoljili sve potrebe naših učenika i pripremili ih što bolje za buduće zanimanje i život nudimo im različite oblike izvannastavnih aktivnosti. Jedna od specifičnih izvannastavnih aktivnosti je učenička zadruga.

Ona  je dragovoljna učenička organizacija, kreativna i rekreativna, pridonosi postizanju odgojno-obrazovnih i društveno gospodarskih ciljeva škole i omogućuje razvoj radnih navika,  poduzetničkih vještina, odgovornosti, inovativnosti, samostalnosti, potrebe za suradnjom  i korisnim provođenjem slobodnog vremena.Cilj nam je potaknuti djecu na druženje, kreativnost, razvijanje različitih vještina kako bi stekli samopouzdanje, kritičko vrednovanje sebe i drugih, otkrili svoje potencijale i ono najvažnije, prijateljski duh.

Naša vizija i zadatak je njegovanje zavičajnosti, kulturne baštine i tradicije našeg kraja, stoga će svi projekti biti vezani za naš zavičaj.

Zadruga  je ime dobila  po biljci KALINI, listopadnom trajnom  grmu iz porodice maslinovki.

Kalina (Ligustrum vulgare) potječe od latinske riječi ligare (vezati), a grančice  kaline upotrebljavale su se za pletenje.

Vezati, povezivati, plesti, spajati; riječi koje predstavljaju simbol života, povjerenja, međusobnog uvažavanja, ljubavi i prijateljstva. Upravo to želimo postići osnivanjem Učeničke zadruge „KALINA“.

U učeničkoj zadruzi „Kalina“ djelovat će slijedeće grupe:

1. Kreativna grupa -domaćinstvo (5.-8.r.)- voditeljica Mirjana Danček
  2. Ekološka grupa 5.-8.r.- voditeljica Katarina Ređep